Popíšu Vám tu svůj poslední šokující zážitek, nejhorší za celou mou automobilovou, potažmo veteránskou existenci. Stala se následující věc...
Když jsem si jel v sobotu 15. dubna prohlédnout svůj nový Station, byl se mnou na palubě i můj vrchní mechanik Firestarter. Projížděli jsme zrovna obcí Chutnovka na semilsku, když si Firestarter náhle všiml v jedné zahradě rozpadlého auta. Nebyl si jistý, jestli to byl STW nebo Octavia combi, proto jsme se rozhodli, že se na zpáteční cestě zastavíme a podíváme se pořádně. Stalo se a my jsme stáli před plotem a koukali do zpustlé zahrady. Přímo před námi ležel vrak Stationu, zčernalý rzí a na zbytku střechy mu rostl mech. Rozhodně to nebyl pěkný pohled, nicméně hrůzy měly teprve přijít. Pohlédli jsme o něco dále a uviděli jsme torzo karosérie dalšího auta. K mému zděšení to byla ... Škoda 1201 STW, nejcennější a pro mě nejchtěnější auto vůbec. Stočili jsme pohled o něco doleva a spatřili jsme zadek Octavie Super. To už bylo dost na pováženou, rozhodl jsem se zazvonit u vrátek a na auta se poptat. Žádný zvonek jsme však nenašli. Obešli jsme tedy plot a přeskočili potok, a když jsme došli ke smutnému zbytku kdysi krásné Škody 1201, rozhlédli jsme se. Vypadlo ze mě jenom tiché "ježišikriste!". Všude kolem nás byly mrtvé vraky škodováckých veteránů.
Procházeli jsme zahradou jako omráčení. Většina aut byla již kdysi dávno nabouraná a ponechaná svému osudu na tomto děsivém místě po několik desítek let. Byla vybrakovaná, jenom občas byla vidět ještě část původního vybavení - výplně dveří, sedačky, přístroje. Semtam na nás koukalo smutné světlo ze zhrouceného blatníku. Skrz některé karosérie rostly stromy. Na jednom místě byla hromada rozpadlých rámů. Oktávka kombi - hozená ze stráně na čumák a trčící zbytkem zadních dveří k nebi. Celkem jsme našli 11 aut - jeden station 1202, jedna Octavia combi s křidélky, dvě oktávky kupátka, z toho jedna Super a ... a šest stationů Škoda 1201. Pod hromadou suti se válel ještě Ford Anglia. Potom na nás odněkud vyběhli dva psi a ze zahrady nás vyhnali. Nakonec se nám povedlo promluvit si s majitelkou zahrady, asi 80 letou paní. Auta tam prý natahal její manžel, ale protože mu pak bylo přes 70, nemohl jezdit a tak je nechal podlehnout zkáze.
Odjížděli jsme odtamtud zdrceni. Takový obraz zmaru jsem ve svém životě ještě neviděl a hned tak na něj nezapomenu. Vzhledem k tomu, že tamtudy ještě pojedu pro svůj nový stroj, vezmu s sebou foťák a přinesu obšírnou obrazovou dokumentaci, pokud se však odvážím na to pohřebiště znovu vstoupit. Kdo máte rádi veterány, zdaleka se vyhněte obci Chutnovka, protože takto si auta musí představovat peklo.Rozmístění vraků na prokleté zahradě v Mírové pod Kozákovem - Chutnovce:
1.)1202 STW, 2.)1201 STW, 3.)Spartak, 4.)Octavia Super, 5.)Praga (zřejmě), 6.)1201 sanitka, 7.)1201 STW, 8.)1201 sanitka, 9.)Octavia combi, 10.)1201 STW

Doslov: 22. října 2001 jsme se na tuto zahradu jeli podívat znovu, protože nám stará paní nabídla, že si můžeme z vraků odmontovat co potřebujeme. Jelikož jsme shodou okolností koupili 1200ku, vrátili jsme se do Chutnovky. Stará paní mezitím umřela.
Můj život s STW   Historie mého STW