1200

Tak jsme s Firestarterem koupili nové auto, vysněnou Škodu 1200. Objevili jsme ji, jak už to tak bývá, úplnou náhodou na jednom dvorku v Praze. Rok výroby je 1954. Pracuje se na převodu, ale jenom krátce: karosérie sice vypadá hrozně, nicméně jsou to jen kosmetické vady. Vnitřek je naprosto super, nechybí téměř nic až na jeden budík a zapalovač. Motor je původní, podle všeho funkční. Pneumatiky jsou jako nové, na původních 16" kolech. Když jsem ho ale poprvé viděl, napadla mě pro něj pouze jediná možná přezdívka: SOMRÁK! :o)

Sedánek
Jak vidíte, naše 1200ka není esteticky zrovna moc přitažlivá, ale tváří se zdravě.

Sedánek
Pozorní si jistě všimli, že přední obroučky ani blinkry nejsou původní, ale patří na stejšna.

Sedánek
Na spoustě míst je oloupaný lak, nicméně kastle nehnije. Zadní světla ze stejšna jsou ovšem na 1200ce trestuhodně hnusná!

Sedánek
Interiér je překvapivě zachovalý, i když řazení je už předělané na podlahu.

Sedánek
Koženka je nepoškozená, dochovala se dokonce i původní kožená madla na předním opěradle.

A máme tady první zážitek z natáčení! 23. ledna 2001, tedy téměř po půl roce, co jsme Somráka objevili, absolvoval svojí první jízdu po x (čti mnoha) letech. Pravda, sice jen na tyči za Tranzitem, ale přece. Konečně jsme ho z pana majitele vymámili a mohli si ho odtáhnout. Tak vám shrnu pocity, jaké z něj mám:

 • Brzdy brzdí, což je neuvěřitelné, protože auto stálo snad deset let. Jsou pouze zavzdušněné, nádobku na brzdovou kapalinu jsme našli plnou!
 • Řízení má malinkou vůli, ale jde úplně zlehka, čepy jsou v pořádku a sedan zatáčí velmi citlivě.
 • Elektrika skoro celá funguje, veškeré žárovky svítí, budíky jsou v chodu.
 • Sedačka u řidiče je trochu prosezená, ale ne roztrhaná.
 • Pneumatiky nejsou vůbec vyvážené, není na nich ani jedno závaží, při jízdě to samozřejmě bylo znát hrozným drncáním. Kola jsme nafoukli a gumy jsou jak nové.
 • Diferenciál nehučí (!), stejně tak neklepe ani kardan a vlastně ani nic jiného. Jediné zvuky se ozývají od brzd, protože jsou zatuhlá prasátka a rachotina si celou cestu sama přibrzďovala.
 • Motor je 1. liga, viz. dále. (Že to není pravda, jsme zistili až později - kapitolka "Extempore s motorem").
 • Kastle zvenčí vypadá fakt hnusně, proto jsme radši jeli v noci :o)
 • Je to BOŽÍ!!!

  Pár obrázků z renovace najdete zde.
  Porovnání Somráka se Soudruhem uvidíte zde.