Zajímavosti

  
Další Škoda 1200 De Luxe, jak se říkalo všem pokusným modernizacím. Podívejme se na něj trochu blíže. Nos na přední, jinak sériové kapotě je zvětšený, stejně tak jako zadní okno. Střecha a dveře zůstaly shodné, blatníky jsou kompletně přepracované. Na předním grillu je vodorovný nápis Škoda 1200, na bocích jsou nápisy De Luxe. Účel výdechů na předních blatnících a vdechů na zadních není jasný, pravděpodobně je to jen ozdoba. Zadní světla, kromě sklíček, jsou zřejmě podobná jako na pozdější 1202ce, nárazníky se v téměř nezměněné podobě objevily o 14 let později na typu Škoda 100/110. Auto je přezdobené spoustou chromu. Zvláštním a bohužel v sérii neralizovaným nápadem je šíbr ve střeše. Auto je z největší části dílem mistra kvasinské vývojové dílny Josefa Bárty (na třetím snímku).
sedan, kanárek, nanuk a prostitutka
Pokusy o modernizaci sedana 1201. Vlevo jsou dvě normální sériová auta, uprostřed prototyp z roku 1956 s hodně divokým předním grillem a vpravo dvojice decentnějších prototypů, vzhledem trochu připomínající Spartaka. Všechny tyto prototypy mají lomené přední okno, narozdíl od modernizace 1200ky (955) Škoda 1500 Rapid, o které jsem psal dříve.
kanárek nanuk
A oba prototypy v detailu. Auta jsou si velmi podobná, rozdíl je prakticky jen v přední masce. Vůz napravo má na kapotě tehdy moderní chromovaný model "tryskáče" po vzoru amerických aut. Prototypy byly snad tři, každý měl jinou barvu a přezdívku. Žlutému říkali v továrně v Kvasinách "kanárek", šedomodrému "nanuk" a červenočernému "prostitutka". Není zřejmé, co se s těmito auty nakonec stalo.

A ještě jedna fotka prototypu zvaného "nanuk": tady je krásně vidět svislý barevný předěl pod světly, ale také příšerný "tryskáč" na kapotě. Tento snímek, naskenovaný z originální fotky, poslal Patrik Stavrovský z Košic.