5. května 2001 proběhl už třetí sraz, organizovaný přes internet, ovšem tentokrát ne v tradičním Havlíčkově Brodě, ale v Brně. Samozřejmě jsme se ho s Firestarterem zúčastnili. Bohužel, Pusinka se nemohla dostavit, protože zrovna trpěla akutním zánětem pohonného systému, o kterém píšu jinde. Somrák není (a ještě dlouho nebude) provozuschopný, proto jsme jeli Firestarterovým kombíkem Octavia 1970. Sraz byl tentokrát pojat jako vševeteránský, proto se očekávala i jiná vozidla než staré škodovky. Akce se nějak rozkřikla, a tak se jí zúčastnilo neuvěřitelných (odhadem) více než 50 aut a 20 motorek všech možných typů a roků výroby! Mezi nejstarší patřilo Aero 336 z roku 1936, nejnovější byly asi fordy Taunus z konce 70. let, jejichž účast, vzhledem ke stáří, byla sporná. Parkoviště bylo skutečným průřezem dějinami, kromě všemožných starých škodovek (440, 445, 450, Octavia, Felicia, 1000, 1200, 1202...) přijely i Aera, Tatry, Citroen, Fordy, Saab, VW, Trabant, různé Jawy a ČZ, dorazily i raritky - jedna invalidní tříkolka, Vitáskova Octavia cabrio a Radovo kupé 1000 MBX, nechyběl ani Arnieho laminátový karavan Dingo z roku 1961. Protože se ve stejný den konal v Brně také sraz skútrů, se kterým má Arnie spojitost, přijeli se na nás jeho účastníci podívat na svých strojích Čezeta a Manet. V poledne proběhla dobře zorganizovaná soutěž o jízdu pravidelnosti na 30 kilometrovém okruhu, do které se přihlásilo celkem 46 vozidel, a ve které jsme s Firestarterem obsadili skvělé 3. místo, přestože (a nebo protože) nám špatně ukazoval tachometr a čas jsme vůbec nehlídali. Od stanoveného traťového času jsme se odchýlili o -42 sekund. Pro úplnost dodávám, že nejlepší čas se lišil o -22 sekund, nejhorší o +22 minut, když jeho držiteli došlo palivo a svůj stroj do cíle dotlačil. Jeden ze startujících - zmíněná tříkolka - do cíle vůbec nedorazil, ztratil se na trati a už jsme ho, i přes velkou snahu, nenašli. Po celý den nám přálo počasí, bylo slunečno a teplo, zkazilo se až v noci. Akce byla dobře naplánovaná i zorganizovaná, bohužel, zaštiťující hospoda, Restaurace Na Zahradě, celkový dojem silně kazila, protože její obsluha byla pomalá (čas na přinesení jednoho piva byl průměrně 20 minut) a neochotná, přímo protivná. Naše cesta na sraz proběhla také celkově bez závad (pouze se nám jednou uvolnila benzínová hadička) a místo jsme podle poskytnuté mapy bez problémů našli. Celkově jsme ujeli 460 kilometrů se slušným spotřebním průměrem 7,6 l/100km. Fotky z celé akce jsou na různých místech internetu, odkazy následují.

Co se týká relevantních typů, majících spojitost s touto stránkou, přijel jeden skvěle zrestaurovaný sedan 1200 a jeden 1202 STW v - no, řekněme - pracovním stavu.

Sraz v Brně 5. 5. 2001
Fotil a skenoval Firestarter.


Jak je vidět, srazu se zúčastnila ponejvíce různá oktávkoidní auta. S otevřenou kapotou je Honzinův kombík, který měl v interiéru CD-ROMku.

Prašivé Punto (uprostřed) se do řady připletlo schválně, když jeho namyšlený majitel odmítl zaparkovat o 50 metrů dále. Stejně tak jsme tam měli také jednu shnilou Dacii (za ním). Otevřená oktávka patří Ondrovi. Chumel lidí vlevo není okolo stejšna, ale okolo pochromovaného motoru Fiatu 600.

Arnieho oktávka a Tatry dvou generací. Kluk s nápisem TATRA na zádech patří k šestsettrojce.

Zleva: Bořkův Spartak, TomSekova, Hanušákova a blatník Firestarterovy oktávky. Hanušák prokázal velkou odvahu, neboť se svým zeleno-zeleným vodníkem přijel až z Kutné Hory, a autu v podstatě chyběly prahy!

Jediným sedanem na srazu byla tahle výstavní 1200ka. I ona měla pochromované části motoru. Má také svojí webovou stránku.

A stejně tak jediným stejšnem byl tenhle fešák. Povšimněte si, jak má zvedlý zadek, to se u stejšnů cení! Reklamy jsou na tetovací salón.

Na srazu nebyla jenom auta, ale i motorky. Kupříkladu tenhle pěkný pérák.

Podělit se s námi o radost přijeli i majitelé skůtrů, kteří měli ve stejný den sraz ve stejném městě.

A tady jsou jejich naleštěná prasátka (a jeden Manet)

A tohle je nejnešťastnější účastník srazu, tříkolka Orthopedia. Během závodu se totiž i s majitelem záhadně ztratila a už jsme o ní neslyšeli!.


Odkazy na další fotky:

Radovy fotky
Radovy fotky, část 2
Radovy fotky, část 3